Dahili - Cerrahi - Adli ‘Acil'ler El Kitabı (9786053354055)

₺15,00 'den başlayan taksitlerle

 Yayın Tarihi: Temmuz 2018
Sayfa Sayısı: 560 Sayfa


“Aciller” kitabımızın 2016 yılında çıkan ikinci baskısı, ilk baskısına benzer şekilde, çok ilgi gördü ve hızla tükendi. Talep üzerine bir yıl önce ikinci baskının bir “tıpkıbasım”ı tekrar yayınlandı; bu arada kitabın üçüncü baskısını hazırlamaya başladık.

Elinizdeki baskıda tüm konular yazarları tarafından titizlikle gözden geçirildi; yeni bilgiler ilave edildi; bazı bilgiler çıkarıldı. Bazı konular ise baştan sona yeniden yazıldı; bu arada kitaba iki yeni bölüm (“Romatolojik Aciller” ile “Acil Çantası ve Dolabı”) eklendi.

Bir boşluğu doldurmuş olmanın mutluluğu ile kitabımızın üçüncü baskısının da Türk tıbbi için yararlı olmasını diliyoruz.ÖNSÖZ

‘Acil’ler hekimlik uygulamasının en kritik ve riskli tarafını oluşturur. Çoğu kez beklenmedik bir zamanda ve mekanda karşılaşılan acil hastalar akut ve sıkıntılı bir tablo içindedir; hem kendileri, hem de refakatçileri telaşlı ve panik halindedir. Daha da önemlisi pek çok acil problemde hayati tehlike söz konusudur. Bu karmaşık tablo karşısında hekim, özellikle de deneyimsiz ise, telaşa ve paniğe kapılır; tanı ve tedavide yanlış uygulamalar ile mevcut tabloyu daha komplike bir hale getirebilir. Öte yandan, acil hastalıklarda uygun tedavi ile çok yüz güldürücü sonuçlar da alınabilir.

Bu kitap, özellikle mesleğe yeni başlayan hekimler için yazıldı; ancak, aynı zamanda aşırı uzmanlaşma dolayısı ile diğer dalların acilleri hakkında yeni bilgilerden uzak kalmış deneyimli hekimlere de özet bilgiler sunmayı amaçladı. Kitabı olabildiğince pratik hale getirmek amacı ile teorik bilgilerden özenle kaçınıldı; zaman kaybını en aza indirgemek ve yeni mezun hekimlere kolaylık sağlamak amacı ile ilaçların piyasa isimleri de metin içinde verildi. Adli tıp ile ilgili problemler, özellikle zorunlu devlet hizmetine giden birinci basamak hekimleri için önemli bir zorluk oluşturduğundan dolayı kitaba “Adli Aciller” de eklendi. Bildiğimiz kadarı ile bu kapsamda bir kitap ülkemizde ilk defa yayınlanıyor.

Kitaba İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’nin değişik anabilim dallarından çok değerli öğretim üyeleri bilgi ve deneyimleri ile katkı sağladılar.

Hepsine teşekkürlerimizi sunarız.

Yararlı olması dileklerimizle...

Dr. Mehmet Şükrü Sever / Dr. Halil Yazıcı