Prof. Dr. Hilmiye Aksu Kadın Sağlığı ve Hastalıkları
Prof. Dr. Hilmiye Aksu Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Aile Planlaması Danışmanlığı (9786053356691)

Fiyat : ₺168,00
İndirimli : ₺134,00
₺26,80 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Şubat 2022
Sayfa Sayısı: 132 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Aile planlaması hizmetleri, sadece kadına ve çocuklara değil aynı zamanda topluma da yarar sağlayan bir hizmet türüdür. Ülkemizde 1983 yılında yeniden düzenleme yapılarak yürürlüğe konulan 2827 sayılı Nüfus Planlaması Hakkında Kanun ile aile planlaması hizmetlerinin sunulmasında ebe ve hemşirelere hem yetki hem de önemli bir sorumluluk verilmiştir. Ebe ve hemşireler kendilerine kanunla verilen bu yetki ve sorumlulukla, ülkemizde oldukça yüksek olan anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasında önemli katkı sağlamıştır. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması raporları incelendiğinde, özellikle 1988-2003 yılları arasında ülkemizde hem modern yöntem kullanım oranının hem de RİA kullanım oranının hızla arttığı görülmektedir. İşte bu artışta, aile planlaması hizmetini yurdun en ücra köşelerine kadar ulaşmasını sağlayan ebe ve hemşirelerin önemli bir payı vardır.

               Günümüzde aile planlaması hizmetlerinin yaygınlığına karşın, kadınlar halen istenmeyen gebeliklerle karşılaşmakta ve bunun sonuçlarını yaşamaktadır. Ebe ve hemşirelerin aktif olarak aile planlaması hizmetlerine geri dönüşü, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve planlı gebeliklerin artmasını sağlayabilir. Bu kitap, aile planlaması hizmetlerinin kaliteli bir şekilde sunulmasında ebe ve hemşirelere rehber olması, bilgilerinin güncellenmesi ve aynı zamanda ebe ve hemşirelik öğrencilerinin hem lisans ve hem de lisansüstü programlarında yer alan aile planlaması ile ilgili derslerine katkı sağlaması amacı ile yazılmıştır.

               Kitabın yazılmasında görev alan bazı yazarlar uzun yıllar boyunca aile planlaması hizmeti veren kliniklerde aktif görev almış ve okullarda aile planlaması danışmalığı derslerini yürütmüştür. Bazı yazarlar ise bu görevleri yerine getiren hocalar tarafından yetiştirilmiştir. Ayrıca kitabın yazılmasında güncel kaynaklar kullanılmıştır. Kitabın bir diğer önemli özelliği de Covid 19 Pandemisi nedeni ile uzaktan yapılmak zorunda kalan dersleri güçlendirmek ve etkili hale getirmek amacı ile yazarlar tarafından oluşturulmuş aile planlaması danışmanlığı rol play videolarından, 4 tanesinin kitapta yer almasıdır. Videolar çekim kalitesi olarak profesyonelce olmamasına ve pandemi koşullarında hızlıca hazırlanmış olmasına rağmen izleyenlere katkı sağlayacağı düşünüldüğünden kitaba eklenmiştir. Kitabın yineleyen baskılarında videolar güncellenecek ve sayıları arttırılacaktır.

               Kitabın yazılmasında emeği geçen yazarlara ve basımını sağlayan Nobel Tıp Kitabevleri'ne teşekkür ediyor, okuyucu kitlesi olan ebelik ve hemşirelik öğrencilerine katkı sağlamasını diliyorum.

Aydın 2022

Editör

Prof. Dr. Hilmiye AKSU

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR