Prof. Dr. Orhan Barlas Beyin Cerrahisi
Prof. Dr. Orhan Barlas Beyin Cerrahisi

Beyin ve Sinir Cerrahisi Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'den İstanbul Tıp Fakültesi'ne (9786053356257)

Fiyat : ₺315,00
İndirimli : ₺252,00
₺50,40 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Ağustos 2021
Sayfa Sayısı: 120 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’den İstanbul Tıp Fakültesi’ne

Beyin ve Sinir Cerrahisi günümüzde beyin, omurilik, periferik sinirler, kranyum, kafa kaidesi, omurga ve beyin-damar hastalıklarının tanı ve cerrahi tedavisiyle uğraşan tıp dalıdır.

Cerrahi dalların bilinen en eskilerinden biri olan beyin cerrahisinin bugünkü ileri düzeyine ulaşması geçtiğimiz iki yüzyıl boyunca süren, zorluklarla dolu, yavaş ilerleyen, uzun bir süreç gerektirmiş; modern cerrahi bilimler içinde beyin cerrahisi gelişmesini en geç tamamlayan olmuştur.
 

Bu gecikmenin nedeni merkezi sinir sisteminin içinde bulunduğu kafatası ve omurga tarafından çok iyi saklanması, post-mortem incelemeye dahi izin vermemesi, anatomi ve fizyolojisinin anlaşılmasının bu nedenle gecikmesi olmuştur.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde beyin ve sinir cerrahisi ameliyatları genel cerrahi kliniği içinde yapılmaktayken 1952 yılında 2. cerrahi kliniğinde Prof. Dr. Bülent Tarcan’ın öncülüğünde Nöroşirürji” seksiyonu kuruldu. 1960’larda Prof. Dr. Umur Kaya’nın öncülüğünde mikroşirürji ve

Prof. Dr. Hüsamettin Gökay’ın öncülüğünde spinal cerrahi gelişti. 1967 yılında kürsü, 1981 yılında anabilim dalı olarak fakülte içinde yerini alan kliniğimiz, beyin ve sinir cerrahisinin bütün dallarında tedavi ve eğitim hizmetlerini vermekte, beynin daha iyi anlaşılması ve hastalıklarının

daha iyi tedavi edilmesi yolundaki çalışmalarını sürdürmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR