Prof. Dr. Mehmet Yıldırım Anatomi
Prof. Dr. Mehmet Yıldırım Anatomi

Çekirdek Eğitiş Programı Çerçevesinde Temel İnsan Anatomisi 2. Baskı Anatomi Atlası Eşliğinde Çalışma Notu (9786053356615)

Fiyat : ₺154,00
İndirimli : ₺123,00
₺24,60 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Kasım 2021
Sayfa Sayısı: 192 Sayfa
Baskı Sayısı: 2. Baskı

İnsan Anatomisi, tıp ve diğer sağlık dalları eğitiminde en temel derslerden biridir. Bunun sebebi, sağlık dallarında çalışacak profesyonellerin, mesleklerini evrenimizin en değerli varlığı olan insan üzerinde uygulamaları ve insan vücudunun normal yapısının da anatomi ders / uygulamalarında öğretilmesidir. Bu gerçeklik nedeniyle, modern anatomi öğretiminin kurucuları olan Mondino ve Vesalius’tan günümüze kadar 450-500 yıl geçmesine karşın, anatominin önemi azalmamış; her geçen gün daha da artmıştır.

     İnsan vücudunun prensip yapısı sabit olmasına karşın, 500 yıllık tıp eğitimi döneminde binlerce ANATOMİ kitabı yayınlanmıştır. Anathome (Mondino), De humani corporis fabrica (Vesalius), Anatomy (Gray), Anatomy and physiology of the vertebrates (Owen) ve The integrative action of nervous system (Sherrington) bu ilerleme sürecindeki önemli yapıtlardır. Son 50-100 yıl içinde, önce fonksiyonel anatomiyi, daha sonra da klinikle anatominin entegrasyonunu sağlayan klinik anatomi’yi ortaya çıkaran anatomistler, insan vücudunun ve sırlarının en iyi şekilde öğretilmesi için sürekli arayış içindedirler.

     Genel anestezi sağlayan maddelerin keşfinden sonra hızla gelişen cerrahi teknikler, girişimsel tıp mensupları tarafından insan vücudunun ulaşılamayacak yerini bırakmazken, bilim ve teknolojik gelişmelerle insanlığın hizmetine sunulan US, CT, MRI, EEG, EMG vb. aletler ile modern laboratuar olanakları, vücudun her bölümünün yapı ve fonksiyonu hakkında her şeyi öğrenebilmemize, dolayısı ile en doğru tanıya varabilmemize olanak sağlamıştır. Tüm bu gelişmeler, anatominin de çehresini değiştirmiştir. Eskiden, uzun uzadıya sadece tanımlar ve kadavra disseksiyonları ile yürütülen öğretim, bugün klinik bilimlerin gereksinimleri doğrultusunda daha öz ve fonksiyonel hale getirilmiştir.

     Anatomi eğitimi genelde, sistematik / topografik olmak üzere iki temel yöntemle yapılır. Sistemik / sistematik anatomi, hareket sistemi, dolaşım sistemi gibi vücut sistemleri temelli olması nedeniyle öğretimde daha sık tercih edilmektedir. Elinizdeki bu kitap, sistematik düzende yazılmıştır. Anatominin geniş kapsamı nedeniyle, çok sayfalı / kalın kitaplar, her zaman öğrencilerin gözünü korkutmuş ve “dersten soğumasına” / başarısızlığa sebep olmuştur. Yıllardan beri bu konuda “kafa yoran” bir hoca olarak, gerekli tüm bilgilerin yer aldığı “en kısa kitabı” yazmayı hedeflemişimdir. “Temel İnsan Anatomisi” kitabı, bu düşüncelerle ortaya çıkarılmış; öğrencinin  Anatomi Atlası eşliğinde çalışarak, insan vücudunun yapısını  öğrenmesi amaçlanmıştır. Öğrenciler öncelikle teorik dersleri izlemeli, atlas eşliğinde kitabı çalışmalı, uygulamalara gereken önemi vermelidir. Öğrenme / bilgi seviyesini ölçmek amacı ile “Anatomi Soruları” kitabından ilgili konunun soruları / cevaplanmalıdır.

     Diğer kitaplarımdan farklı olarak, tümüyle resimsiz yayınlanan bu eserin gelişme ve olgunlaşması, öğretim üyelerimiz olduğu kadar öğrencilerimizden gelecek geri bildirimlerle gerçekleşecektir.

     Bu kitabımın da öğrencilerimize başarılar getirmesini diler, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Kasım 2021                                                                

Prof. Dr. Mehmet YILDIRIM

Cerrahpaşa

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR