Prof. Dr. Semra Erdoğan, Doç. Dr. Şeyda Özcan İç Hastalıkları
Prof. Dr. Semra Erdoğan, Doç. Dr. Şeyda Özcan İç Hastalıkları

Diyabet Hemşireliği (9786053356325)

Fiyat : ₺419,00
İndirimli : ₺335,00
₺67,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Ağustos 2021
Sayfa Sayısı: 408 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Dünyada ve Türkiye’de diyabetin bireysel sosyal ve ekonomik yükü artarak devam etmektedir. Nüfusun artışı, yaşlanma ve kentleşmenin getirdiği yaşam biçimi değişimleri her yaş grubunu diyabet yönünden tehdit etmektedir. Türkiye’de 7 milyonu aşkın diyabet hastası olduğu bildirilmiştir. Ayrıca, diyabet epidemisinin hızla artması, tanı konmuş hastaların yaklaşık yarısının tedavi hedeflerine ulaşamıyor olması sorunun ciddiyetini arttırmaktadır.

            Diyabet hemşireliği; risklerin ve hastalık belirtilerinin erken tanısı ve önlenmesi; tanı konmuş hastaların çok boyutlu tedavi ve bakım sürecini kapsar. Girişimler disiplinler arası işbirliği ile yürütülür. Diyabet hemşiresi bu süreçte, verdiği bakımın sorumluluğunu üstlenir, sorgular, yönetir, yönlendirir ve savunur. Diyabet hemşirelerinin profesyonel rol ve sorumlulukları; diyabete aday bireyin ve diyabetlinin erken tanısı; tanı konmuş bireylerin tedavisi, bakımı, eğitimi ve sürekli danışmanlığını üstlenmek, araştırma yapmak ve kanıt temelli uygulamaları ile bakım sonuçlarını iyileştirmektir.

            Diyabetin bakım gereksinimlerindeki çeşitlilik, artan ve sürekli değişen bilgiler, teknolojik gelişmeler, diyabet hemşireliği bilgilerinin bilimsel veriler ile sürekli yenilenmesini gerektirir. Bu kitap diyabetin “tanı, önleme, tedavi, hemşirelik bakımı, eğitim, yönetim ve araştırma” konularında güncel bilgiler ile hazırlanmıştır. Kitabın diyabet hemşirelerine rehber olması amaçlanmıştır. Ayrıca diyabet bakımını üstenen diğer hemşirelere ve öğrencilere kaynak olacaktır.

            Kitap üniteleri içinde yer alan amaç ve öğrenim hedefleri, diyabet hemşiresinin rol ve işlevlerine, tartışma soruları ise bilgi ve becerileri hastaya ve ailesine ne ölçüde yansıtabileceğine ışık tutacaktır. Kitabın daha iyi bakım, özgüven ve bakım politikalarında daha aktif rol alma gücünü ve isteğini destekleyeceğini umuyoruz.

            Bu düşünce ve inançla hazırladığımız “Diyabet Hemşireliği” kitabında emeği geçen yazarlara yazılmasında ve yayımlanmasında desteklerini esirgemeyen Diyabet Hemşireliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Nermin Olgun’a ve yönetim kurulu üyelerine içtenlikle teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Semra ERDOĞAN, Şeyda ÖZCAN
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR