Prof. Dr. Özlem Harmankaya, Uzm. Dr. Sadi Kemal Alim Arslan, Uzm. Dr. Mesut Kösem Nefroloji
Prof. Dr. Özlem Harmankaya, Uzm. Dr. Sadi Kemal Alim Arslan, Uzm. Dr. Mesut Kösem Nefroloji

Hemodiyaliz Multidisipliner Yaklaşım (9786053356370)

Fiyat : ₺1.188,00
İndirimli : ₺950,00
₺190,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Mart 2022
Sayfa Sayısı: 588 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Diyaliz Hekimleri Derneği (DİHED) olarak yürüttüğümüz kitap yazma projelerimizden üçüncüsü olan “Hemodiyaliz-Multidisipliner Yaklaşım” kitabımız için sonuca ulaşmasının sevincini ve gururunu yaşıyoruz.

     Bilginin çeşitli tanımları yapılmış aynı zamanda temel özellikleri şu şekilde ortaya çıkarılmıştır. Kişilerin öğrenme araştırma veya gözlem yolu ile çaba sarf ederek elde ettiği olguları ifade eder. Öğrenme araştırma veya gözlem yolu ile edinilen gerçeklerdir. Çeşitli hissî yaşantıların mantıkça bir örnek düşünce dizgesine uydurulması için gösterilen çabalara verilen isim olarak ifade edilir. Bilgi işlemede kullanılan üzerinde anlaşma sağlanmış kurallardan faydalanarak kişinin veriye yönelttiği anlam olarak ifade edilir. İnsan aklının kapsayabileceği olgu gerçek ve ilkelerin tümüne verilen isimdir. Bir yargılamada bulunabilmek için bilinmesi gereken unsurların her birine verilen isimdir. İnsanların toplumsal iş ve düşünme etkinliklerinin bir ürünü olan değişen objektif çevredeki tarafsız yasal ilişkilerin dil şekli altında fikri düzeyde yeniden üretilmesine dayanan olgudur. Dernek olarak bilime ve bilgiye inanıyoruz bilginin sürekli değişen dinamik bir olgu olduğundan hareketle hekimlerimize bilgi güncellemesi için yardımcı olabilirsek bahtiyar oluruz.

     DİHED Yönetim Kurulu olarak 2018 yılında üyelerimiz ve meslektaşlarımız için güncel bilgilerle multidisipliner bir yazar kadrosuyla kronik böbrek hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında kitap çalışmaları yapılmasına karar verdik.

     Ülkemizin dört bir yanına yayılmış 850 Hemodiyaliz Kliniğinde evlerinde yoğun bakım ünitelerinde 90’lı yıllardan beri uygulanan yüksek standartlı hemodiyaliz tedavisi ile yaklaşık 70 bin hastamız yaşamını sürdürmek için yararlanmaktadır.

     Ben meslek pratiğim içerisinde KBY’li hastanın diğer sorunlarını çözmekte hep zorluk çektim. Bu zorluk büyük ölçüde diğer branş mensubu hekim arkadaşların hastayı yüksek riskli kabul edip girişimden kaçınmalarından kaynaklanıyordu. Bu kitap hem biz hemodiyaliz tedavisi alan hastaları takipten sorumlu hekimlere hem de diğer branşlarda çalışan hekim arkadaşlara faydalı olacaktır.

     Bilimsel sahada gelişmeler hızla devam ediyor kitap yazılırken pek çok gelişme oldu ve belki bu süreçte kitabımız eskidi buna rağmen emeği geçen herkese ve başta gösterdiği çabalar için kitap editörümüz Prof. Dr. Önder Yavaşcan yardımcı editörlerimize ve tüm yazarlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

     Uzm. Dr. Sadi Kemal Alim ARSLAN

            Diyaliz Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR