Prof. Dr. Dildar Konukoğlu Biyokimya
Prof. Dr. Dildar Konukoğlu Biyokimya

Kan Hastalıklarına Biyokimyasal ve Laboratuvar Yaklaşım (9786053356929)

Fiyat : ₺810,00
İndirimli : ₺648,00
₺129,60 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Nisan 2022
Sayfa Sayısı: 500 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Kan Hastalıklarına Biyokimyasal ve Laboratuvar Yaklaşım kitabını sizlere sunmanın heyecanı ve gururunu yaşıyoruz. Bilindiği gibi kan hastalıklarının tanı ve ayırıcı tanısında ayrıntılı anamnez ve fizik muayene bulguları ışığında laboratuvar testleri radyolojik görüntülemeler ve genetik analizler gereklidir. Bu nedenle laboratuvar testlerin doğru yorumlanmasında kan hastalıklarının moleküler mekanizmaları yanı sıra test tekniklerinin özelliklerinin ve kısıtlılıklarının laboratuvar sonuçlara etkisinin de değerlendirilmesi önemlidir.

            Kan Hastalıklarına Biyokimyasal ve Laboratuvar Yaklaşım kitabında genel olarak sık rastlanılan kan hastalıkların biyokimyasal temelleri ve tanı ve izlemde kullanılan laboratuvar testleri ele alınmıştır. Kitabın ilk kısmında kan hücrelerinin sentezleri ve metabolizmalarının yanı sıra plazma hücrelerinin ve endotelin hematoloji açısından yapı ve fonksiyonları özetlenmiştir. İkinci kısmında tam kan sayımı elektroforez periferik yayma koagülasyon analizleri sedimantasyon ve akım sitometri teknikleri ve özellikleri yer almıştır. Bu bölümde ayrıca hematoloji testlerini etkileyen analiz öncesi faktörler ve kalite güvencesinin sağlanmasına ilişkin uygulamaya yönelik bilgiler verilmiştir. Kitabın üçüncü kısmı anemi polistemi talasemi ve hemoglobinopati lökositlere ilişkin temel bozukluklar koagülasyon sistemi ve tromboza yönelik moleküler ve laboratuvar yaklaşımları ve hematoonkolojiye laboratuvar yaklaşımını içermektedir. Dördüncü ve son kısımda ise sitokin kan reolojisi yaşam döngülerinde hematolojik değişkenlikler kronik hastalıklarda hematolojik değişikenler ve laboratuvar güvenliği konuları ile beraber olgu örnekleri üzerinden temel hematolojik testlerin yorumlanmasına ilişkin örnekler verilmiştir.

            Kan Hastalıklarına Biyokimyasal ve Laboratuvar Yaklaşım kitabının yazımında alanında deneyimli hocalarımız yer almıştır. Tüm yazarlara ve kitabın planlama noktasındaki katkılarından dolayı Prof. Dr. Evin Ademoğlu’na teşekkür ederim. Kan Hastalıklarına Biyokimyasal ve Laboratuvar Yaklaşım kitabının bu alandaki çalışmalara destek olmasını dilerim.

            Prof. Dr. Dildar Konukoğlu

            2022-İstanbul

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR