Mehmet Şükrü Sever, Tevfik Ecder, Ahmet Gül İç Hastalıkları
Mehmet Şükrü Sever, Tevfik Ecder, Ahmet Gül İç Hastalıkları

Klinik Teşhis (Propedötik, Semiyoloji, Muayene Usulleri) (9786053356509)

Fiyat : ₺550,00
İndirimli : ₺440,00
₺88,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Ekim 2021
Sayfa Sayısı: 480 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Yeni teknolojiler tıp alanında pek çok kolaylık ve gelişmeye yol açtığı halde klinisyenlik hekimlik sanatının temelini oluşturmaya devam etmektedir. Geleneksel tıp uygulamasında propedötik ve semiyoloji bilgilerinin sürekli akılda tutulması ve hastaların sistemik olarak fizik muayenelerinin yapılması her ortamda ve her zaman tanı sürecine katkıda bulunur. Ayrıca klasik hekimlik yaklaşımı hastaların kendilerini daha güvende hissetmesine yardımcı olur.

            İstanbul Tıp Fakültesi Türkiye’deki tüm tıp fakültelerine “analık” görevi yapan temel tıp okulu olmuştur. Geçmişten gelen gücü ile de yakın tarihimizde Frank Hoca’nın “İç Hastalıkları Klinik Dersleri” Tevfik Sağlam Hoca’nın “Klinik Tanı” Cihat Abaoğlu ve Vahe Aleksanyan Hoca’ların “Semptomdan Teşhise” “Teşhisten Tedaviye” “Teşhiste Temel Bilgi” ve Abdülkadir Kaysı ve Senay Molvalılar Hoca’ların “İç Hastalıkları (Semiyoloji)” kitaplarını bünyesinden çıkarmıştır. Söz konusu kitapların her biri Türk tıbbında efsane olmuş ve çok sayıda hekimin yetişmesine çok önemli katkılarda bulunmuştur.

            Pek çoğu artık piyasada bulunmayan bu kitaplara bir yenisini eklemek ve Türk tıbbında bir ekol olan İstanbul Tıp Fakültesi geleneğini sürdürmek amacı ile “KLİNİK TEŞHİS (Propedötik – Semiyoloji – Muayene Usulleri)” başlıklı kitabı hazırlama kararı aldık. Farklı disiplinlerden ve alanlarının ustaları olan meslektaşlarımızı bu çabamıza katkıda bulunmak üzere davet ettik. Değerli “Hoca”lar ricamızı kırmadılar ve öğrencilerimize yeni bir klinik teşhis kaynağı sunmamıza ortak oldular.

            Kitabımızın daha öğretici olabilmesi için hem geleneksel yöntemleri hem de teknolojinin sunduğu imkanları bir arada kullanmaya özen gösterdik. Bu anlayış ile bir yandan hemen tümü orijinal olan çizimlerden sıklıkla yararlandık. Öte yandan karekodlar vasıtası ile kalp ve solunum sesleri kayıtlarını kitaba entegre ettik. Gelecek baskılarda daha değişik görsel eğitim malzemelerini de yoğun bir şekilde kullanmayı planladık.

            Kitabın en iyi şekilde hazırlanmasında temel oluşturan bölümleri yazan tüm Hoca’larımıza minnettarız.

            Ayrıca şekillerin çizimini ustalıkla gerçekleştiren Ressam / Doktor Süreyya Altunay’a yıllar boyunca koordinasyonu sabırla sağlayan Sayın Erol Biroğlu’na ve Nobel Tıp Kitabevleri sahibi Sayın Ersal Bingöl’e teşekkür borçluyuz.

            Yetişmemizde katkıları olan tüm Hocalarımızı rahmet minnet ve sevgi ile anıyor kitabımızın bayrağı bizlerden devralarak Türk tıbbına hizmet edecek genç meslektaşlarımıza yararlı olmasını diliyoruz.

Editörler

Dr. Mehmet Şükrü Sever • Dr. Tevfik Ecder • Dr. Ahmet Gül

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR