Prof. Dr. Zeki Yılmaz, Doç. Dr. Meriç Kocatürk Veteriner Hekimlik
Prof. Dr. Zeki Yılmaz, Doç. Dr. Meriç Kocatürk Veteriner Hekimlik

Köpek ve Kedilerde Elektrokardiyografi (9786053356677)

Fiyat : ₺174,00
İndirimli : ₺145,00
₺29,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Aralık 2021
Sayfa Sayısı: 204 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Kardiyoloji diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de Veteriner Hekimliğin yükselen değerlerinden biridir. Teknolojik ilerlemeler tanısal prosedürlerin detaylanmasına ve hastalara daha kaliteli hizmet sunulmasına olanak sağlamaktadır. Elektrokardiyografi (EKG) kullanımı uzun yıllardan beri insanlarda ve ileri ülkelerde Veteriner Hekimliği’nde uygulama alanı bulmasına rağmen ülkemizde bu alanda istenilen düzeye getirilememiştir. Bu konuda Türkçe kaynakların yetersizliğinin yanı sıra kardiyoloji konseptine uygun olarak yeterli süre ve derinlikte faaliyet gösteren akademisyenlerin sınırlı olması da etkin bir rol oynamıştır.

            İlk baskısını 2010 yılında yaptığımız EKG kitabının revize edilmiş hali olan bu kitap ile bugüne kadar oluşturduğumuz kardiyoloji birikimini EKG temelinde sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu paylaşımla EKG’yi kullanan ancak bilgi eksikliği nedeni ile bazı noktalarda takılan meslektaşlarımızın bir düzey yukarı çıkmasına olanak sağlamayı başta öğrencilerimiz olmak üzere daha önce bu tekniği kullanmayan meslektaşlarımıza da doğru ve sistematik EKG prosedürünü aktarmayı ve EKG’nin Veteriner Hekimlik alanında kedi-köpek pratiğinin ayrılmaz bir parçası olmasını hedefliyoruz.

            Kitabın ilk bölümünde EKG’nin endikasyonları ve uygulama teknikleri pratik düzeyde verilmiş takip eden bölümlerde de aritmi ve morfolojik kalp problemlerinin EKG karakteristikleri örneklerle aktarılmıştır. Aritmilerin nedenleri klinik görünümleri ve tedavi öncelikleri de not içerisinde kısaca yer almıştır. EKG’de “problemden tanıya” ve “örneklerle EKG bölümleri” pratik çalışmaları kolaylaştıracak düzeydedir.

            Bu kitabın alt yapısını hazırlayan beni kardiyoloji çalışmalarına yönlendiren değerli hocalarıma farklı ülkelerde (Hollanda, Macaristan, Danimarka ve Japonya) farklı zamanlarda EKG ve ekokardiyografi konusunda gelişimime katkı veren akademisyenlere ve üniversitemizin Tıp Fakültesi Kardiyoloji Departmanındaki hocalarımın bizleri geliştirme çabalarına teşekkür ediyorum.

Benzer Ürünler