Dr. Gökçe Yıldırım Veteriner Hekimlik
Dr. Gökçe Yıldırım Veteriner Hekimlik

Koyunculuk Rehberi Buğday ile koyun, gerisi oyun (9786053357216)

Fiyat : ₺249,00
İndirimli : ₺208,00
₺41,60 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Temmuz 2022
Sayfa Sayısı: 170 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Anadolu kültüründe “dokuz koyunun var ise güden bir oğlun olsun” denir. Bu cümlede vurgulanmak istenen maksat hayvancılık üretimindeki en önemli etkenlerden birisinin bakıcı olduğudur. İster birkaç tane ister yüzlerce hayvana sahip olun işinizin temeli değişmez. Verimliliği arttırabilmek için onlara iyi bakılmalıdır. Hayvanlarınız mutlu ve sağlıklı olmalıdır.

            Koyunculukta yün süt et ve damızlık üretimi mümkündür. Ancak öncelikle pazarın

ihtiyacını tespit edip marketlerin ve tüketicilerin taleplerine uygun kalitede üretim yapılması

ve pazarlanması gerekir. Çünkü alıcısı olmayan malın değeri olmaz.

            Ekonomik kazanç sağlamak için talep gören pazarın en çok parayı ödemeye istekli olduğu ürünleri pazar değerinin altındaki maliyetlerle üretebilmek gerekir. Bunun için üretime uygun ve yeterli kaynaklara sahip olup olmadığınız çok önemlidir. Koyunların temel ihtiyacı olan taze ve kuru otu yemi üretebilecek misiniz? Koyunlar için ideal bakım ve besleme koşullarını sağlayabilecek misiniz? Üretimini yapmaya karar verdiğiniz ürünlerin üretimine uygun çiftlik yapısına ve fiziki alanlara sahip misiniz? Koyunlarda verimliliğin sağlanması ve sağlıklarının korunması için yeterli bilgi ve tecrübeye sahip misiniz? Üreteceğiniz ürün veya ürünlerin pazar değeri gerçekten var mı? Tüm bu soruların cevapları “evet” ise kazançlı ve sürdürülebilir bir işletme kurmanız akılcı olabilecektir. Eğer bu cevaplardan emin değilseniz bunları yapabilir duruma gelene kadar çalışmalı ve tüm şartları sağladığınızda hayvancılık işine girmelisiniz.

            Koyunculuk kazançlı olması yanında insana mutluluk veren bir üretim faaliyetidir. İşinizi severek ve doğru şekilde yaparsanız çok huzur verici bir deneyimdir. Bu kitap yolculuğunuza başlarken ve sonrasında size yoldaşlık etmek için hazırlanmıştır. İşe başlamadan önce ve sonrasında bilgilerinizi tazelemek için arasıra elinize almanız faydalı olacaktır. Çünkü tecrübeleriniz arttıkça ve her okuduğunuzda kitapta yeni şeyler göreceksiniz.

            İşletmelerinizin bereketli olmasını dilerim.

            Dr. Gökçe YILDIRIM

Benzer Ürünler
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR