Prof. Dr. Hatice Uslu Nükleer Tıp
Prof. Dr. Hatice Uslu Nükleer Tıp

Nükleer Tıp (9786053357780)

Fiyat : ₺243,00
İndirimli : ₺194,00
₺38,80 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Mart 2023
Sayfa Sayısı: 108 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Sevgili Öğrenciler,

            İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı ekibi olarak siz sevgili öğrencilerimize Nükleer Tıp derslerinde yardımcı kaynak niteliği taşıyan güncel ve konvansiyonel Nükleer Tıpta tanı ve tedaviye yönelik uygulamaların temel bilgilerini içeren bir kitap hazırladık.

            Nükleer Tıp son yirmi-otuz yılda oldukça gelişmiş ve her geçen gün yeni radyofarmasötiklerin katılımı ve geliştirilmiş cihazlarla güncelliğini artırmaktadır. Mevcut ve yeni radyofarmasötik ajanlar birçok hastalığın tanı ve tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Uzun yıllar Gama Kamera-SPECT cihazıyla konvansiyonel sintigrafik görüntüleme yapılırken son yirmi-otuz yılda SPECT/ CT özellikle onkoloji hastalarının taramasında kullanılan Pozitron emisyon tomografi / Bilgisayarlı tomografi (PET/CT) ve son on yılda da pozitron emisyon tomografisi / manyetik rezonans (PET/MR) onkolojik hastalıkların tüm vücut taramasında ve birçok nörolojik hastalığın beyin görüntülenmesinde kullanılan gelişmiş teknolojiye sahip hibrit cihazlar sağlık alanında kullanıma girmiştir. Ayrıca mevcut ve yeni gelişen teranostiklerin hayatımıza girmesiyle Nükleer Tıp birçok hastalığın tedavisinde de adından oldukça söz ettirmektedir. En yaygın olanları Diferansiye tiroid kanserlerinde ve Hipertiroidide İyot 131 Nöroendokrin tümörlerde İyot 131 MIBG Indium 111 ocreotid ve Lutesyum 177 peptitler Prostat kanserinde Lutesyum 177 PSMA Karaciğer metastazları için Yttrium 90 SIRT Kemiğe metastatik prostat kanserinde Radium 223 olarak sayabiliriz.

            Ek olarak radyosinovektomi ve ağrı palyasyonunda Nükleer Tıp tedavi uygulamalarının uzun zamandır kullanıldığını söyleyebiliriz. Elinizdeki kitap temel Nükleer Tıp bilgilerini içermekte olup size Nükleer Tıpta ne gibi uygulamalar olduğunun kısa bilgilerini vermektedir. Tıp öğrencilerine anlatılan Nükleer Tıp derslerine ışık tutacağına inanarak şahsım ve tüm ekip arkadaşlarım adına sizlere başarılar diler iyi birer hekim olmanızı canı gönülden dileriz.

            Prof. Dr. Hatice Uslu

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR