Prof. Dr. Mehdi Zoghi, Doç. Dr. Tarık Kıvrak Kardiyoloji
Prof. Dr. Mehdi Zoghi, Doç. Dr. Tarık Kıvrak Kardiyoloji

Pulmoner Vasküler Hastalıklara Bakış (9786053358312)

Fiyat : ₺655,00
İndirimli : ₺525,00
₺105,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Ekim 2023
Sayfa Sayısı: 318 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Değerli Meslektaşımız

Yaklaşık 130 yıl önce pulmoner vasküler hastalıkların tanımı yapılırken tedavi alanındaki ilk adım ancak sağ kalp kateterizasyonun başlanmasıyla 1995 yılında atılmıştır. Pulmoner Hipertansiyonun ilk sınıfl andırması primer ve sekonder olmak üzere ilk defa 1973 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmış bunu takiben Avrupa ve Amerika Kardiyoloji Derneklerinin ilgili kılavuzları ve uzman görüşleri yayınlanmıştır. Günümüzde ise pulmoner hipertansiyon 5 grupta incelenmektedir.

            Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti ekim 2022 tarihinde pulmoner arteryel hipertansiyon tanı ve tedavi rehberini 7 yıl aradan sonra güncelledi. Tanı ve tedavi algoritmalarının sadeleştirildiği rehberde ilk defa grup 3 (akciğer hastalıklarına ve/veya hipoksiye bağlı pulmoner hipertansiyon) hastaları için tedavi önerileri yer aldı. Rehabilitasyon ve egzersiz program önerileri güncellendi. Pulmoner arteryel hipertansiyonu olan veya olmayan Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon kavramlarıyla birlikte tedavi algoritması değiştirildi. Bu rehberin önerilerinin de yer aldığı kitabımızda toplam 29 konu 39 yazar tarafından kaleme alındı.

            Tüm güncel konuların yer aldığı bu eserde emeği geçen değerli yazarlarımıza teşekkür ediyoruz ve ilgili meslektaşlarımıza yararlı bir kaynak olmasını diliyoruz.

Saygılarımızla

Prof. Dr. Mehdi Zoghi

Doç. Dr. Tarık Kıvrak
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR