Dr. Öznur Adadıoğlu, Doç. Dr. Zekiye Turan Sağlık Bilimleri
Dr. Öznur Adadıoğlu, Doç. Dr. Zekiye Turan Sağlık Bilimleri

Sağlık Profesyonelleri için Kronik Hastalıklarda Gebelik ve Yönetimi (9786053356271)

Fiyat : ₺90,00
İndirimli : ₺75,00
₺15,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Haziran 2021
Sayfa Sayısı: 176 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Kronik hastalıklar yaşamın farklı dönemlerinde görülebilen bireyleri fizyolojik, psikolojik, sosyal yönden etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren hastalıklardır. Kronik hastalıklar, erken yaşlarda da görülmesi nedeniyle üreme çağındaki kadınların üreme sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

      Kadınlar için her gebelik ve doğum, sağlık açısından bazı riskler içermektedir. Bu riskler önceden var olan kronik hastalıklar ile birlikte artabilmektedir. Aynı zamanda gebelik nedeniyle olan fizyolojik değişimler kronik hastalıkları olumsuz etkilemekte ve yönetimini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle kronik hastalığı olan kadınların gebeliğinin planlı olması, gebelik öncesi dönemde ilaçlarının yeniden değerlendirilmesi ve gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde yakından takip edilmeleri önemlidir.

      Kronik hastalıklarda ilaç tedavisinin zorunlu ve sürekli olması ilaçların gebeliğin ilk trimesterinde (organogenezis dönemindeki) embriyoya, daha ileri dönemde fetüse teratojenik olası etkilerinin olması gebelik sürecinin yönetimini zorlaştırmaktadır. Bu sürecin iyi yönetilebilmesi için kadınların prekonsepsiyonel dönemde tedavilerinin düzenlenmesi, hastalıklarının gebeliğe etkileri, gebeliğin hastalıklarına etkileri, kendilerinde, fetusta ve yenidoğanda oluşabilecek durumlar hakkında bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Gebelik sürecinde kadınların yakından takip edilmeleri, doğum sonrası dönemde de anne ve yenidoğan sağlığı açısından izlenmeleri gerekmektedir. Kronik hastalıkların yönetimi ve oluşabilecek maternal ve perinatal morbidite ve mortalitenin azaltılması için sağlık profesyonellerine önemli görevler düşmektedir.

      Bu kitap, gebelerde en çok karşılaşılan kronik hastalıkların prekonsepsiyonel, antenatal, intranatal, postnatal dönemlerde yönetimini ele almaktadır. Kitabımızın, üreme çağında kronik hastalıkların yönetiminde yer alan tüm sağlık profesyonellerine yararlı olmasını temenni ediyoruz.

Dr. Öznur ADADIOĞLU

Doç. Dr. Zekiye TURAN
Benzer Ürünler