Dr. Öğr. Üyesi Sami Ünsaldı Veteriner Hekimlik
Dr. Öğr. Üyesi Sami Ünsaldı Veteriner Hekimlik

Veteriner Anestezi 2. Baskı (9786053357445)

Fiyat : ₺319,00
İndirimli : ₺255,00
₺51,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Ekim 2022
Sayfa Sayısı: 192 Sayfa
Baskı Sayısı: 2. Baskı

Veteriner Anestezi Kitabını çıkarmamdaki temel amaç başta F. Ü. Veteriner Fakültesi Öğrencileri olmak üzere pratisyenler klinisyenler doktora ve lisans üstü öğrencilerine yeterli bir kaynak oluşturmaktı. Yıllardır anestezi dersleri öğrencilere ders notu şeklinde sunulmuş ancak öğrencilerin bu notların geliştirilip kitap haline dönüştürülme yönündeki sürekli talepleri bu çalışmanın ortaya çıkmasında etkili olmuştur.

                Cerrahi girişimlerin en önemli unsurlarından biri farklı hayvan tür ve ırklarında uygun sedatif preanestezik ve anesteziklerin yeterli doz ve miktarlarda uygulanmasıdır. Bir veteriner hekim anestezi konusunda ne kadar fazla bilgi ve tecrübe sahibi ise cerrahi girişimlerde o derecede başarılı olur. Bu nedenle anestezi uygulama yöntem ve tekniklerini çok iyi bilmeleri gerekir. Bilindiği gibi bazı hayvan türlerinin anatomik yapılarında farklılıklar olduğu için bu tür hayvanlarda uygulanacak anestezi yöntem ve teknikleri de farklı olmaktadır.

                Kitapta anestezide kullanılan preanestezikler analjezikler muskulorölaksanlar genel ve lokal anestezik ilaçlar hakkında mümkün olduğu kadar kısa özgün ve açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Ayrıca anestezinin genel kurallarının teknik ve uygulama yöntemleri de yeterli olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Genel ve Lokal anestezi uygulanacak regioların anatomik yapıları ve uygulama yerlerinin çok iyi bilinmesi gerektiğinden bu bölgeler renkli resim ve şekillerle açıklayıcı olarak yeterince desteklenmiştir.

                Yine kitapta anestezi sırası ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar ile bunların sağaltımlarından da kısaca bahsedilmiştir. Ayrıca acil durumlarda kullanılması gereken bazı ilaçlardan da kısaca bahsedilmiştir.

                2017 tarihinde F. Ü. Veteriner Fakültesinden emekli olduktan sonra Bingöl Üniversitesinde Öğretim Üyesine ihtiyaç olduğu için yine aynı tarihte Bingöl Üniversitesi Veterine Fakültesinde göreve başladım. 2011’de birinci baskısı yapılan Anestezi Kitabını güncelleyerek bazı yeni ilave bilgi resim şekil ve tablolarla genişleterek 2022 tarihinde ikinci baskısının çıkmasını sağladım.

                Veteriner anestezi kitabının lisans ve lisans üstü öğrencileri pratisyen veteriner hekimler ile klinisyenlere yararlı olmasını diliyorum. Saygılarımla.

                Dr. Öğr. Üyesi Sami ÜNSALDI

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR