Prof. Dr. Yusuf GÜL Veteriner Hekimlik
Prof. Dr. Yusuf GÜL Veteriner Hekimlik

Veteriner İç Hastalıklarında Klinik Muayene ve Tanı Yöntemleri (9786050671520)

Fiyat : ₺650,00
İndirimli : ₺520,00
₺104,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Ağustos 2022
Sayfa Sayısı: 484 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Klinisyen Veteriner Hekimin görevi evcil hayvanlarda görülen hastalıkların etiyolojilerini belirlemek tanı ve ayırıcı tanılarını koymak prognozunu tayin etmek tedavilerini yapmak ve gerekli profl aktik önlemleri almaktır. Hastalıkların zamanında etkili tedavilerinin yapılabilmesi ve gerekli proflaktik tedbirlerin alınabilmesi hastalığın en kısa sürede ve kesin olarak tanısının konması ile mümkündür. Tanı da ise başarının anahtarı klinik muayene olduğundan sistemik muayene yöntemlerinin iyi bilinmesi gerekir. Klinik muayenenin nasıl yapılacağının bilinmesi ve modern teknolojinin gelişmelerine paralel olarak hekimlik hizmetine sunulan yöntemlerin kullanılması kadar doğru yorumlanabilmesi de tanı da önemlidir.

               Klinik tanı konusunda ülkemizde çeşitli dönemlerde kıymetli öğretim üyelerimiz tarafından farklı isimler altında birçok kitap yayımlanmış olmasına rağmen maalesef hiçbiri süreklilik gösterememiştir. Bu nedenle kalıcı olması ve süreklilik göstermesi umuduyla ülkemizdeki 7 değişik üniversiteden 10 öğretim üyesinin katkılarıyla bu kitap kaleme alınmıştır.

               Evcil hayvanlarda görülen hastalıkların tanısında uygulanabilecek muayene yöntemlerini verebilmek amacıyla yazılan kitabın hazırlanmasında oldukça titiz davranılmış literatüre uygunluk sağlanarak birçok klasik kitap yeni kaynaklar ve klinik deneyimlerimizden yararlanılmıştır.

               Daha kolay anlaşılabilmesi için kitap II Kısım (I.Kısım: Tanı yöntemleri ve muayene metotları, 7 Bölüm halinde ve II. Kısım: Tanısal görüntüleme yöntemleri) halinde yazılmıştır. Ayrıca 35 tablo 21 şekil ve 355 (Kısım I 312, Kısım II 43) resim ile zenginleştirilmiştir.

               Hazırlanan kitaba tanı metotları ile başlanmış genel ve özel muayenelerle devam edilmiş ve tanısal görüntüleme yöntemleri ile tamamlanmıştır. Fiziksel muayene teknikleri ayrı ayrı system muayeneleri yanı sıra kan rumen içeriği gaita ve idrar muayeneleri yaş tayinleri hemostaz bozuklukları sıvı-elektrolit asit-baz dengeleri hakkında bilgilere de yer verilmiştir. Laboratuvar muayenelerinin ve testlerinin oldukça basit hayvan başında veya rutin klinik laboratuvarlarında uygulanabilenleri alınmış donanımlı laboratuvar gerektirenlerinden fazla bahsedilmemiştir.

               Kitabın öğretim üyesi arkadaşlarımıza Veteriner Hekim meslektaşlarımıza ve Veteriner Fakültesi öğrencilerimize faydalı olacağını umar olabilecek eksikliklerin hoşgörü ve anlayış ile karşılanacağını ümit eder bilime ve ülkemize yararlı olmasını temenni ederim.

Prof. Dr. Yusuf GÜL

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR