Doç. Dr. Cesur SAMANCI Çok Satanlar
Doç. Dr. Cesur SAMANCI Çok Satanlar

Bilimsel Araştırma Tasarlamak, Yazmak ve Yorumlamak için 100 Sayfada Kolay İstatistik (9786053357063)

Fiyat : ₺80,00
İndirimli : ₺66,00
₺13,20 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Mayıs 2022
Sayfa Sayısı: 100 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

BU KİTABI KİMLER OKUMALIDIR?

Bu kitabın amacı karmaşık istatistiksel testleri detaylı anlatıp okuyucuya istatistik gibi derin ve geniş bir bilim dalını öğretmek değil. Amacım istatistiği hiç bilmeyen birinin bu baş ucu kitabını açarak birebir verdiğim örneklerden kendi çalışmasına benzeyeni bulup istatistik yapabilmesi.

            Yani okuyucu SPSS uygulaması olan bir bilgisayar ve bu kitapla bir çalışmanın istatistiğini başka bir şeye ihtiyacı olmadan yapabilecek. Okuyucunun yüzlerce alt başlık içeren SPSS menüsünde nereye nasıl gireceğini hangi testi ve nereden seçeceğini SPSS ekranından aldığım ekran görüntüleriyle birebir adım adım açıklamayı hedefliyorum.

            Bu kitabı yazarken çıkış noktam şu oldu asistanlık zaten oldukça zor ve yorucu bir süreç. Bu zorlu süreçte iş yoğunluğundan fırsat bulup akademik bir çalışmaya dahil olmak ya da yabancı bir makaleyi anlamak başlı başına bir dert. Dil sorunu yoksa çalışmanın kurgusunu anlamak hangi istatistik neden kullanılmış anlamak oldukça zor. Bu kitabın hedefi olabildiğince kolay bir şekilde çalışmanın istatistiğinde hangi temel analizlerin nasıl kullanıldığını anlatmaktır. Mümkün olduğunca SPSS’de veri girişi veya analitik testleri ekran görüntüsü olarak da paylaşacağım. Böylece kitabı eline alan okuyucu aynı anda bilgisayarından SPSS i açarak bu testleri başka hiçbir kaynağa gerek olmadan yapıp çıkan sonuçları da yorumlayabilecek.

            İstatistik oldukça karmaşık ama anlayınca bir o kadar da zevkli bir konu. Günümüzde akademik kariyer yapmak isteyen bir çok kişi istatistik yüzünden bu hayalinden vazgeçmektedir. Bu kitabın amacı detaylı istatistik kitapları gibi kapsamlı bir altyapı oluşturmak veya istatistik öğretmek değildir. Oldukça pratik bir şekilde püf noktaları öğretmek herkesin bilimsel yayınları anlayacak ve basitçe tasarlayacak kadar istatistik bilmesini sağlamaktır. Her bölümde örneklerle orda yazan testi nasıl kullanacağınızı açıklamaya çalışacağım. Özetle bu kitabı bilimsel makaleleri anlamak isteyen veya klinik çalışma tasarlamak isteyenler okumalıdır.
Benzer Ürünler