Prof. Dr. Dursun Kırbaş, Dr. Filiz Ekim Çevik Sağlık Bilimleri
Prof. Dr. Dursun Kırbaş, Dr. Filiz Ekim Çevik Sağlık Bilimleri

Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Araştırma Etiği Genişletilmiş 2. Baskı (9786053356301)

Fiyat : ₺283,00
İndirimli : ₺226,00
₺45,20 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Temmuz 2021
Sayfa Sayısı: 248 Sayfa
Baskı Sayısı: 2. Baskı

“Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Araştırma Etiği” kitabımız elinizdeki baskı ile 2. Baskısını yapmış bulunuyor. Bilimsel amaçlı yazılan kitapların birden fazla baskı yapması olağan bir şey değil. Çünkü alıcısı sınırlı. Bu kitabın 2. baskı yapması kitabın yazarları olarak bizleri çok mutlu etti.

            Sizlere bu kitabın oluşma sürecini özetleyerek anlatmak istiyorum.

            İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde çalıştığım (2013-2018) yıllarda enstitü ilk kurullarının birinde seçmeli ders olarak okutulan “Bilimsel Araştırma Yöntemleri ve Araştırma Etiği” dersini veren hoca emekli olmuştu ve dersi verecek yeni akademisyeni belirliyorduk. Hocalar ders yoğunluğundan ve başka sebeplerle bu dersi vermeye istekli değildi. Ben de Enstitünün Tıp bilimleri Ana Bilim Dalı başkanı olarak ana bilim dalımızdan birine görev vermek yerine derse talip oldum. Bu ders seçmeli ders olarak okutulduğundan dersi alan sayısı 3-5 kişiyi geçmiyordu. 2016-2017 yıllarında lisans yüksek lisans ve doktora öğrencilerine mecburi ders haline gelince birden dersi alanların sayısı 60-80’lere ulaştı. Bu dersi üzerimize almıştık ama ortada bir müfredat yoktu. Daha önce dersi veren hoca antropolog idi farklı örneklerle dersi anlatıyordu. Dersin asistanı Filiz Ekim Çevik henüz doktorasını tamamlamamıştı. Birlikte çalışarak anlatılacak dersin müfredatını oluşturduk. Kitaptaki sıraya göre planladık. Çeşitli kaynaklardan yararlanarak slaytları yapıyor ve dersi anlatıyordum. Bazen dersle ilgili uzman arkadaşlardan yardım alıyorduk. Dersin süresi uzundu. Ders anlatımından önceki saatte youtube’dan bilim dünyasından bilim insanlarının hayatını (Sigmund Freud, Albert Einstein, Stephen Hawking ve diğerleri) konu alan videoları izliyor ve derse öyle geçiyorduk. Öğrenci katılımı üst seviyedeydi. Bu anlatım tarzı tutmuştu. Fakat anlattığımız müfredata uygun bir kitap yoktu. Her dersin sonunda slaytlarımızı öğrencilere dağıtıyorduk. Bu durum dersin amacını sınırlıyordu. Filiz Ekim Çevik o sıralarda doktorasını verdi. Bu süreçte kitap yazma konusunda ortak karar verdik. Dr. Filiz çalışkan disiplinli bir bilim insanıdır. 2017 yaz dönemi sınavlarında kitabı yetiştirmek için gayret ettik. Başardık. Ama kitabın bizim tespit ettiğimiz eksikleri ve imla dizgi yanlışları vardı. Literatür tarama ve bilimsel makale yazımı ile ilgili bölümler henüz eklenmemişti.

            Nobel Tıp Kitabevleri’nden 2. baskı teklifi gelince hem dizgi ve imla hatalarını düzeltme ve eksik bölümleri koyarak genişletilmiş 2. baskıyı hazırlamış olduk. Kitabı yeni baştan gözden geçirdik. Ekler bölümündeki ” Helsinki bildirgesi” ve “İyi klinik uygulamalar klavuzu”nu güncelledik. Literatür tarama ve bilimsel makale yazımı ile ilgili 2 bölümü 2 yeni uzman arkadaştan istedik. Kitabın bu son şekli içimize sindi.

            Ayrıca birçok üniversite kitabımızı öğrencilerine refere etti. Öğrenci kardeşlerimizin kitabımızı tercih etmeleri bizleri mutlu etti. Bu kitap bilimsel araştırma yapanlara bu yola girenlere ve girmek isteyenlere yol gösterici olacaktır. Bunun bir başlangıç olduğunu unutmadan. Nice baskılarda buluşmak dileğiyle.

Prof. Dr. Dursun KIRBAŞ
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR