Dr. H. Neşe Doğan Farmakoloji
Dr. H. Neşe Doğan Farmakoloji

Farmasötik Kimyaya Giriş (9786053355823)

Fiyat : ₺156,00
İndirimli : ₺125,00
₺25,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Ocak 2021
Sayfa Sayısı: 176 Sayfa
Baskı Sayısı: 2. Baskı

Eczacılık Fakültelerinde okutulmakta olan Farmasötik Kimya derslerine temel oluşturabilecek bu kitabın yazılmasındaki amaç, bilgilerin yazıya dökülerek kalıcı hale gelmesi ve daha büyük kitlelere ulaşması yanında, lisans öğrencilerine yararlı olabilecek bir kaynak sunmaktır. Farmasötik Kimyayı tam olarak kavrayabilmek için ilaçların etkisini göstermesinde ve metabolizasyonunda son derece önemli olan çekirdek yapıların, fonksiyonel grupların ve bunlara bağlı olarak yapıya kazandırılan fizikokimyasal, kimyasal ve sterik özelliklerin bilinmesi gerekir. Bu bağlamda temel bilgiler ana hatlarıyla ele alınmış, fazla detaylara girilmeyerek konunun özünden uzaklaşmamaya dikkat edilmiştir. Farmasötik Kimya ile yeni tanışan öğrencilere ilaç moleküllerini yavaş yavaş tanıtmak amacıyla, kitapta anlatılan konularla ilgili örneklerin büyük bir kısmı, ilaçlar arasından seçilerek

verilmiştir. Organik Kimya ile biyolojik bilimlerin buluştuğu bir alan olan Farmasötik Kimyada, ilaç ile biyolojik sistemlerin etkileşmesinde rol oynayan önemli parametrelerden birisi olan kimyasal bağlar, öncelikle ele alınmıştır.

            Bir ilacın biyolojik ve klinik özelliklerini verimli bir şekilde değerlendirebilmek için, ilaç molekülündeki fonksiyonel grupların ve temel yapıların teşhis edilmesinin gerekliliği dikkate alınarak, fonksiyonel gruplar ve en çok karşılaşılan heterosiklik yapılar tanıtılmış ve önemli görülen özellikleri açıklanmıştır.

            İlaçların sahip oldukları fizikokimyasal özelliklere göre çeşitli vücut ortamlarındaki iyonizasyon durumu, polar veya nonpolar olmaları, çözünürlükleri gibi parametreler açıklanmış ve kitabın son bölümündeki çözümlü örneklerle öğrenilen bilgilerin pratiğe uyarlanması konusunda bir fikir verilmeye çalışılmıştır. 

            İzomerik ayrımların ve buna bağlı olarak tek bir izomer şeklinde ilaç verilmesinin giderek önem kazandığı dikkate alınarak, stereokimyasal özelliklere geniş yer ayrılmış ve bu konudaki temel bilgilere de kısaca yer verilmiştir.

            Kitabın Farmasötik Kimya lisans öğrencileri yanında ilacın özelliklerini tanımak için temel bilgiye gereksinim duyan diğer bilim dalları için de yararlı olacağı düşünülmektedir.

Dr. H. Neşe Doğan

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR