Prof. Dr. L. Bikem Süzen Anatomi
Prof. Dr. L. Bikem Süzen Anatomi

Hareket Sistemi Anatomisi ve Kinesiyoloji 3.Baskı (9786053353447)

Fiyat : ₺206,00
İndirimli : ₺165,00
₺33,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Ocak 2021
Sayfa Sayısı: 224 Sayfa
Baskı Sayısı: 3. Baskı

Spor sadece sağlık ve zindelik için gerekli bir kavram değil aynı zamanda da bir yaşam biçimidir.

            Diğer yandan unutulmamalıdır ki egzersizlerin düzenli olması kadar önemli olan bir şeyde egzersizin bilinçli yapılmasıdır.

            Bu anlamda sizlerin sorumluluğu çok daha fazla sizler sporu aynı zamanda kendisine meslek edinmiş geleceğin profesyonellerisiniz.

            Hareketin nedenlerini hareketin yapılışını hareketin sonuçlarını ve hareketin etkilerini değerlendirebilmek kısacası bir hareketi analiz edebilmek için “anatomi fizyoloji ve fizik bilgisine sahip olmak gerekliliği” düşüncesinden yola çıkarak spor bilimleri ve spor ile ilgili disiplinlerde eğitim alan herkesin temel gereksinimlerden birine cevap verebilmesi için “Hareket Sistemi Anatomisi ve Kinesiyoloji” isimli bu kitabı bir rehber olarak hazırladım.

            Kitabı kurgularken insan vücudunu meydana getiren hücre doku organlar ve sistemlere az değindim. Beden eğitimi ve spor disiplinlerinde eğitim alanların hareket sistemi anatomisini daha iyi kavrayabilmeleri içinde anatomik terimler ve kavramları düzlemleri eksenleri hareket sisteminin pasif üyeleri olan kemik ve eklem genel bilgisi ile aktif üyesi olan kas genel bilgisine daha geniş yer ayırdım.

            Kitabı anlaşılırlık amaca uygunluk ve etkililik ilkelerini göz önünde bulundurarak fonksiyonel öğretim yöntemini esas alarak hazırladım. Her bir bölümün başında o bölümde neler öğrenileceğini maddeler halinde yazdım ve özgün resimlerle de anlama kolaylığı sağladım.

            “Hareket Sistemi Anatomisi ve Kinesiyoloji” kitabında hareket analizi hareketin pasif ve aktif unsurları göz önüne alınarak harekete katılan eklemler eklemlerde yapılan hareketler harekete katılan kaslar kasların eklemlere göre pozisyonu ve kasılma tipleri incelenerek yapılmıştır.

            Bu kitaptan faydalanan herkes edindiği bu bilgileri sporcu performansının geliştirilmesinde teknik analizinde değerlendirilmesinde takibinde motor kontrol ve öğrenme çalışmalarında hareket güvenliği sakatlıkların önlenmesi ve tedavisinde fiziksel rehabilitasyon programlarının düzenlenmesinde kullanabilir.

            Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu öğrencilerimizden Berk Akan bu çalışmamızda büyük bir özveri ile bize modellik yaptı. Fotoğrafları Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğretim görevlisi Sayın Handan Dayı çekti. Güzel Sanatlar Fakültesi araştırma görevlisi Sayın Dr. Fuat Akdenizli foto-illüstrasyonlarını yaptı. Sevgili öğrencim Can Eğridere ise tüm illüstrasyonları yaptı ve ortaya bu özgün kitap çıktı. Emeği geçen herkese katkıları için sonsuz teşekkür ediyorum.

Antalya 2021

Prof. Dr. L. Bikem SÜZEN
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR