Prof. Dr. Özdem ANĞ, Prof. Dr. Nevin KANAN, Prof. Dr. Rengin ACAROĞLU Hemşirelik Esasları
Prof. Dr. Özdem ANĞ, Prof. Dr. Nevin KANAN, Prof. Dr. Rengin ACAROĞLU Hemşirelik Esasları

Florence Nightingale Hemşirelik Üzerine Notlar Hemşirelik nedir, ne değildir ? (9786053357810)

Fiyat : ₺263,00
İndirimli : ₺210,00
₺42,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Mart 2023
Sayfa Sayısı: 156 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Florence Nightingale on dokuzuncu yüzyıl koşullarında ileri görüşlü ve güçlü kişiliği ile hasta bakımının / hemşireliğin herhangi bir kadın tarafından gerçekleştirilebilecek bir hizmet olmasının ötesinde bir mesleğe dönüşmesinin temellerini atan öncü bir liderdir. Özellikle hemşire yönetici ve eğitmen olarak görev yaptığı Kırım Savaşı sırasında Selimiye Kışlasında yaralı askerlere uyguladığı yenilikçi bakım girişimleri çevresel düzenlemeler hastalık ölüm bilgilerini kaydetme ve istatistik çalışmaları ile önemli sonuçlara ulaşmıştır. Nightingale Kırım’dan dönüşünde hemşireliği sağlık hizmetlerinin temel ve eğitimli bir bileşeni olarak geliştirmek için çaba göstermeyi sürdürmüş 1859 yılında savaş sırasındaki gözlemleri ve deneyimlerinin yanı sıra bakıma ilişkin öngörülerini içeren Hemşirelik Üzerine Notlar: Hemşirelik Nedir Ne Değildir’i kaleme alarak 1860’ta yayınlamıştır. Florence Nightingale’in kendisinin de belirttiği gibi başkalarının sağlığından sorumlu olanlar için bakıma ilişkin temel konulara yönelik ipuçları vermenin amaçlandığı bu kitapta hemşirenin aklını kalbini ve ellerini hastanın bedenine zihnine ve ruhuna bakım sağlayacak iyileşme ortamları yaratmak için kullanması gerektiği belirtilerek hemşirelik sanatının önemine vurgu yapılmıştır.

            Kitabın içeriğinde ağırlıklı olarak fiziksel çevre koşullarının hastalıkların önlenmesi ve hastalıktan iyileşme sürecindeki etkisi açıklanmakla birlikte hastanın fiziksel psikolojik ve sosyal durumunun birbiri ni etkilediği ve bir bütün olarak ele alınması gerektiği vurgulanarak insancıl ve bütüncül bakımın önemine dikkat çekilmiştir. Ayrıca evde sağlık alternatif tedaviler hemşirelik yönetimi liderlik bakımda iletişim becerileri ve zihin/beden etkileşiminin önemine değinilmiştir. Bu konulara ilişkin ayrıntılı bilgiler ve özgün düşüncelerin çoğunun kitabın dipnotlarında yer aldığı görülmektedir. Bu bilgilerin günümüzde hemşirelik temel eğitim programının içeriği ile benzer olması çok değerlidir.

            Florence Nightingale’in yaşamı boyunca yaptığı çalışmalar ve sağlık hizmetlerini iyileştirme tutkusunu yansıtan okunmaya değer tarihi bir belge niteliğindeki bu kitabın çevirisini yaparak ülkemiz hemşirelik literatürüne katkı sağlamayı amaçladık. Kitabın çevirisinde yazım kuralları açısından aslına tümüyle sadık kalmaya özen gösterdik.

            Kitabı özveri ve titizlikle türkçeye çeviren öğretim üyelerine sağladığı destek için Florence Nightingale Hemşire Mektepleri Ve Hastaneleri Vakfı’na ve özenli basım için Nobel Tıp Kitabevleri’ne teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Özdem ANĞ

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

İstanbul Tıp Fakültesi Florence Nightingale

Hemşirelik Yüksekokulu Müdürü (1977-1982)

Prof. Dr. Nevin KANAN

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Florence Nightingale

Hemşirelik Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Rengin ACAROĞLU

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Florence Nightingale

Hemşirelik Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR