Prof. Dr. Meral Mirza Nöroloji
Prof. Dr. Meral Mirza Nöroloji

Radikülopati, Pleksopati ve Tuzak Nöropatilerde Klinik – EMG - Görüntüleme (9786053358428)

Fiyat : ₺2.313,00
İndirimli : ₺1.850,00
₺370,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Aralık 2023
Sayfa Sayısı: 852 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Bu kitapta günlük pratikte sık karşılaştığımız, radikülopati, pleksopati ve tuzak nöropatilerde etyoloji, klinik bulgular, EMG ve görüntüleme yöntemleri ele alınmıştır. Hastalıkların tedavisi, detaylı alınmış bir anamnez, fizik muayene ve tanı yöntemlerinin kombinasyonu ile yakından ilişkili olduğu için, kitapta ağırlıklı olarak bu konulara yer verilmiş, bazı istisnalar haricinde, tedavi konusu kapsam dışı bırakılmıştır. 

            Birinci Bölüm:  Tanı yöntemleri (EMG, MRG, MRN, US)

            İkinci Bölüm:   Radikülopati pleksopati ve tuzak nöropatilerinin klinik-elektrofizyolojik-görüntüleme bulguları ve ayırıcı tanısı 

            Birinci bölümde verilen tanı yöntemleri, temel bilgileri içermektedir. EMG, MRG ve US’nin temelini oluşturan elektrofizyolojik ve fizik bilgiler, nörolog gözüyle aktarılmıştır.  

            Tanı yöntemlerinde pekişen bilgilerin, patolojik durumlara uyarlanması, ikinci bölümü oluşturmuştur. Farklı akademik kariyer basamağında bulunan veya tanı yöntemlerine gönül veren herkes, bu kitabın farklı kısımlarından yararlanabilecektir.  

            Her bölüm ayrı bir ünite olarak ele alındığı için, bazı şekil ve bilgilerin birden fazla kullanılması zorunlu hâle gelmiştir.  Yukarıda değinildiği gibi, özelliği olan bazı konularda kısaca tedavi algoritmalarına da değinilmiştir. Bunlardan biri obstetrik brakiyal pleksus zedelenmeleridir. Yeni doğan bir bebeğin belki de tüm yaşamını etkileyecek bir deformite ile yaşamasına engel olabilmek veya cerrahi tedavi şansını ötelememek için, hastanın takibinde EMG uzmanlarının alması gereken sorumluluk vurgulanmıştır.  

            Kitap kapsamı dışında olan fakat güncel bilgiler içermesi bakımından yer verilen bir diğer konu, periferik sinir zedelenmelerinde nöral plastisite olmuştur. 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR