Prof. Dr. Nuray Enç Hemşirelik
Prof. Dr. Nuray Enç Hemşirelik

Sağlık Tanılaması ve Fiziksel Muayene 4.Baskı (9786053356578)

Fiyat : ₺206,00
İndirimli : ₺165,00
₺33,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi: Kasım 2021
Sayfa Sayısı: 256 Sayfa
Baskı Sayısı: 4. Baskı

 


 

 

Sağlığın değerlendirilmesi hemşirelik sürecinin ilk ve en önemli basamağıdır. Değerlendirme eksiksiz bir biçimde yapıldığında, bu alanda elde edilen bilgiler hemşireler tarafından süreci uygulama aşamasında kullanılarak hasta bakım sonuçları üzerine en iyi şekilde yansıyacaktır. Eksiksiz değerlendirme, hastanın semptomlarının tanılanmasını sağlar ve semptomların nasıl geliştiği konusunda veya herhangi bir fiziksel bulguyu belirlemede hemşireye yardımcı olur. Değerlendirmede hem subjektif hem de objektif veriler kullanılır. Subjektif değerlendirme hasta tarafından rapor edilenlerdir. Objektif değerlendirme gözlenebilir ya da ölçülebilir olan verileri içerir.

     Bu kitapta subjektif değerlendirme, vücut sistemlerine göre Gordon’un “Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri” doğrultusunda önemli sağlık bilgisi ve sağlık hikayesinin alınmasıyla, objektif değerlendirme ise fiziksel muayene ile yapılmaktadır. Ayrıca sistemlere ilişkin anormal fiziksel muayene bulguları ve iç hastalıkları hemşireliği klinik uygulama beceri kontrol listeleri de yer almaktadır.

     Bu kitabın amacı: hemşirelik öğrencilerinin sağlık hikayesi verilerini toplayıp, fiziksel muayene yaparak ve toplanan bu verileri analiz ederek değerlendirme yapması için bilişsel ve psikomotor becerilerini geliştirmesidir.

     Sağlığın değerlendirilmesi hemşirelik bakım ve uygulamalarında kalite için temel oluşturan bir hemşirelik uygulamasıdır. Bu sadece hemşirelik öğrencileri için değil, aynı zamanda çalışan hemşireler için de klinik uygulamalarında gerekli bilgileri güncellemeleri için önemli bir kitaptır.

     Faydalı olması dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım.

     Prof. Dr. Nuray Enç

     Editör

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR