Prof. Dr. Aysel Sünnetçioğlu Göğüs Hastalıkları
Prof. Dr. Aysel Sünnetçioğlu Göğüs Hastalıkları

Akciğer ve Mikrobiyota (9786053358077)

Fiyat : ₺473,00
İndirimli : ₺378,00
₺75,60 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Temmuz 2023
Sayfa Sayısı: 280 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Son yıllarda araştırmaların en sıcak konularından biri haline gelen insan mikrobiyomunun sağlık ve hastalıkları genetik veya çevresel maruziyetler kadar etkilediği giderek daha açık hale gelmiştir.

            İnsan mikrobiyom çalışmalarına hakim olan bağırsak mikrobiyotası konusuyla karşılaştırıldığında akciğerin yüzyılı aşkın bir süredir steril bir organ olarak görülmesi nedeniyle insan solunum yolu mikrobiyomuna çok daha az ilgi gösterilmiştir. Ancak son zamanlarda yeni ve ileri teknolojilerin uygulanması araştırmacıların insan solunum sistemi sakinlerini tanımlayıp incelemesine olanak sağladı. Bu alanda katlanarak büyümeye devam eden çalışmalardan elde edilen kanıtlar akciğer mikrobiyomunun kronik akciğer hastalıkları (astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, bronşektazi ve idiyopatik pulmoner fibroz) ve akut akciğer hastalıkları (pnömoni, akut solunum sıkıntısı sendromu ve COVID-19) tüberküloz ve akciğer kanseri gibi çeşitli akciğer hastalıklarında değiştiğini gösterdi. Bu kitapta solunum yolu mikrobiyotasının hastalık patogenezi mekanizmalarında nasıl şekillendiğini anlamak için akciğer mikrobiyotası ile ilgili güncel bilgiler kapsamlı bir şekilde ele alındı.

            ‘Akciğer ve Mikrobiyota’ adlı kitabımızın solunum tıbbına katkılar sağlamasını ve yararlı olmasını diler kitaba emeği geçen tüm yazarlara değerli katkılarından dolayı teşekkür ederim.

            Editör

            Prof. Dr. Aysel SÜNNETÇİOĞLU
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR