Prof. Dr. Oğuz Sıtkı DİZDAR İç Hastalıkları
Prof. Dr. Oğuz Sıtkı DİZDAR İç Hastalıkları

DAHUDER İç Hastalıkları Pratiğinde Klinik Nütrisyon (9786053358688)

Fiyat : ₺206,00
İndirimli : ₺165,00
₺33,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Mayıs 2024
Sayfa Sayısı: 114 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Günümüzde giderek artan sayıdaki bilimsel araştırmalar klinik nütrisyonun birçok hastalığın seyri için önemini ortaya koymaktadır. Klinik nütrisyon farklı klinik branşların tıbbi uygulamaları içinde yer almakla beraber iç hastalıkları erişkinlerin her türlü sağlık sorunu ile ilgilenen ana branş olması nedeniyle klinik nütrisyon ile en yakından ilişkili branşlardan biri kabul edilmektedir. Hem ayaktan hem de yatarak tedavi gören erişkin hastaların iç hastalıklarına yönelik yapılan tedavi planlamalarında klinik nütrisyon önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle iç hastalıkları klinik pratiğine yönelik içinde özet bilgilerin olduğu bir kaynağa ihtiyaç olduğu açıktır. Bizim de bu kitabı yazmaktaki amacımız iç hastalıkları uzmanları ve asistanlarına ve hatta ilgili yan dallar ve branşlara yönelik farklı hastalıklar klinik durumlar ve tanı yöntemleri için pratik bir klinik nütrisyon yaklaşımını sunmaktır. Kitabın içeriğinde iç hastalıkları pratiğinde sık karşılaşılan bazı hastalıklara özel klinik nütrisyonel yaklaşımlara ait özet bilgiler verilirken vücut kompozisyon analizi gibi tanı yöntemlerine ait bilgiler ve mikronutrientler gibi nütrisyonel tedavinin önemli bir parçasına ait bilgiler de bulunmaktadır.

            Kitabın hazırlanmasında Avrupa Klinik Nütrisyon ve Metabolizma Derneği (ESPEN) rehberleri başta olmak üzere güncel klavuzlardan faydalanılmıştır. Böylelikle yurt dışında alanında uzman merkezlerde üretilen bilgilerin ülkemize aktarılmasına aracılık edilmiştir. Ayrıca ülkemizde klinik nütrisyon alanında yapılan çalışmalardan elde edilen bilgilere de yer verilerek ülkemize ait bilgilerin klinik kullanımda yer alması sağlanmıştır. Bu kitap Dahiliye Uzmanları Derneği (DAHUDER) klinik nütrisyon çalışma grubunun katkılarıyla hazırlanmıştır. Özellikle bu kitabın hazırlanmasında büyük emeği olan DAHUDER klinik nütrisyon çalışma grubu üyelerine teşekkür ederim. Ayrıca bu kitabın hazırlanmasında ve basım aşamasında desteğini esirgemeyen DAHUDER yönetim kuruluna da teşekkür ederim.

            İç hastalıkları uzman doktorlarına asistanlarına ilgili yandallar ve branşlardaki doktorlara ve tıp öğrencilerine kıymetli bilgiler ileteceğini umduğum bu kitabın klinik pratik hayatınızda sizlere yol gösterecek bir kaynak olmasını dilerim.

Prof. Dr. Oğuzhan Sıtkı DİZDAR

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR