Prof. Dr. Z. Candan Algun Ortopedi
Prof. Dr. Z. Candan Algun Ortopedi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (9786053354086)

Fiyat : ₺335,00
İndirimli : ₺268,00
₺53,60 'den başlayan taksitlerle

 Yayın Tarihi: Ağustos 2018
Sayfa Sayısı: 548 Sayfa
Baskı Sayısı: 3. Baskı 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında uygulanan çok sayıda tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hastalıklarda doğru seçimle uygulanması güncel bilgi birikimi gerektirir. Bunun yanında sağlık alanında devamlı yeni tedaviler gündeme gelmekte, ayrıca teknolojik gelişmeler paralelinde fizyoterapi uygulamaları da değişim göstermektedir. Bu kitap fizyoterapi öğrencilerinin ve meslektaşlarımızın çalıştıkları alanda farklı konularda çocuk, yetişkin ve yaşlılarda uygulanacak fizyoterapi-rehabilitasyon uygulamalarını öğrenebilecekleri bir kaynak niteliğindedir.ÖNSÖZ

İnsanı mutlu eden farklı nedenli söylemler , olaylar, sonuçlar ya da üretimler vardır hayatta.. işte bu kitapta benim için öyle..

Değişen dünyaya uyumlanmak, meslek yaşamını değiştirebilmek, korkulardan arınmak ya da korkuya rağmen adım atmak cesaret ister. Değişim uyanış sürecidir, yaşama bütüncül bakarak yenilikleri keşfetmedir. Hayatta öğrenmemiz gereken dersler vardır. Alex Osborn ‘’yaratıcılık övgünün çiçek açtırdığı bir tomurcuktur ama cesaretsizlik onu daha başlangıçta durdurarak büyümesini önler’’ diyor.. Ne kadar doğru.. Yaşam tek başına oynanan bir oyun değil. kişiler, olaylar, yaşanmışlıklar bize yol gösteriyor.. Buna bağlı olarak farklı yönlenmelerimiz gerçekleşiyor. İşte bu bağlamda mesleki birliktelik sağlanabilirse yaratıcılık gündeme geliyor, güç birliği ile güzel şeyler yapılabiliyor ve elde edilen sonuç paylaşılabiliyor.

Bu kitap yazımı paylaşımlı bir takım çalışması ve ‘en iyisini yap’ ilkesi ile gerçekleşti. Sağlık alanında son gelişmeler önemsenerek fizyoterapi ve rehabilitasyon biliminde olan güncel yaklaşımlar kaleme alındı. Uzun yıllar birlikte çalıştığım mesleğimizin özverili ve imkansızlıkları şansa çeviren hocaları ile yola çıkılarak kitap oluştu. Bu değerli hocalara gönülden teşekkür ediyor ve yaşam yollarının sevgi ve ışıkla dolmasını diliyorum.

Bu yayının bir diğer özelliği ise 1993-1994 öğretim yılında öğrenci alıp eğitimine başlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulundan farklı yıllarda mezun olmuş ve bu gün eğitime çok önemli katkı sağlayan değerli hocalarımızın da yazar olarak yer almış olmasıdır. Her biri ile gurur duyuyorum ve yaşam yolumun onlarla kesişmesinden duyduğum mutluluğu da burada özellikle belirtmek istiyorum. Yapabildiğin işin en iyisini yap, içindeki büyük güce inan ve doğru bildiğin yolda yürü ilkesini benimsemiş bu genç arkadaşlarımla adım atmak benim içinde meslek yaşantımda gururla anımsayacağım bir sonuç oldu.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon çocuk, genç, yetişkin veya yaşlı sağlıklı, hasta ve engellilere tedavi amaçlı uygulanan, bu kişilerin yaşam kalitesini arttıran fonksiyonel aktivite eğitimlerinin yanı sıra çok sayıda tedavi yaklaşımı uygulamasını kapsayan ve sorunlara çözüm getiren bir bilimdir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon sağlık alanında geniş bir yelpazede uygulanan çok sayıda tedavi yöntemini kapsar. Tıbbi, cerrahi ve ilaç uygulamalarının yanında bazı hastalarda fizyoterapi ve rehabilitasyon ağrısız, hareketli ve bağımsız yaşamın anahtarı özelliğindedir. Fizyoterapi yöntemlerinin hastalıklarda doğru seçimle uygulanması bilgi ve yeni gelişmelere açılımı gerektirir. Günümüzde sağlık alanında sürekli yeni tedaviler gündeme gelmekte ve bazı tedaviler ise geçerliliğini yitirmektedir. Bu durum fizyoterapi uygulamaları içinde geçerlidir. Öğrencilerimiz bu kitaptan meslek olarak seçtikleri alanda güncel bilgiler edinecektir. Bu bağlamda 3. baskıda iki değerli hocamız Dr. Ayşe Ardalı ve Prof. Dr. Arzu Razak Özdinçler katkıda bulunmuştur

Fizyoterapi – Rehabilitasyon kitabımızı; insanların sağlığına ve tedavilerine yardımı benimseyen, yürekli, hayata gülümsemeyi bilen sevgili fizyoterapi ve rehabilitasyon öğrencilerine, yol gösterici ve eğitimlerine katkı sağlayacağı düşüncesi ile onlara adıyor, meslek ve yaşam yollarının mutlu ve başarılı olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Z. Candan Algun

2018

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR