Prof. Dr. Pınar Güzel Özdemir, Prof. Dr. Aysel Sünnetçioğlu Ruh Sağlığı ve Hastalıkları
Prof. Dr. Pınar Güzel Özdemir, Prof. Dr. Aysel Sünnetçioğlu Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Genel Tıpta Psikiyatri (9786053358251)

Fiyat : ₺900,00
İndirimli : ₺720,00
₺144,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Eylül 2023
Sayfa Sayısı: 544 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Modern psikiyatriye zemin hazırlayan bu görüşler canlılardaki bütün biyolojik fizyolojik ve psikolojik oluşların birlikte var olduğunu göstermektedir. Nitekim günümüze geldiğimizde de psikiyatrik bozukluk ve genel tıbbi hastalıkların her ikisinin de yaygın olduğunu ve birlikte görüldüklerini biliyoruz. Aynı anda ortaya çıkabildikleri gibi psikiyatrik bozukluklar tıbbi hastalıkların seyrini ve ortaya çıkışını da etkiler. Bununla birlikte tıbbi hastalıklar ve tedavileri de psikiyatrik bozuklukların prognozunu ve tedavisini zorlaştırabilir. Bu durum ise engellilik nedeniyle kaybedilen yaşam yılları erken ölüm oranı ve toplam tıbbi bakım maliyeti üzerinde önemli etkilere sahiptir.

            Genetik nörobilim ve nörogörüntülemedeki gelişmelerin hızla psikiyatriye dahil edilmesiyle klinisyenler psikiyatrik bozuklukların tıbbi nedenlerinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesinden oldukça fayda görürler. ‘Genel Tıpta Psikiyatri’ adlı kitabımız biyopsikososyal modelin önerdiği gibi tıp ve psikiyatriyi entegre etmeye çalışarak doğrudan psikiyatrik hastalığa neden olan genel tıbbi durumları ve yaygın psikiyatrik bozuklukların tıbbi ayırıcı tanısını yapabilmek için hazırlanmıştır. Kitabımız fiziksel semptomları ruh sağlığı sorunlarının yaygın bir sunum şekli olarak tanımlamakta ve ruhsal bozuklukların teşhisini koymak için bunların psikolojik semptomlarla nasıl bütünleştirileceğini açıklamaktadır. Amacımız ruhsal bozukluğu olan kişilerde görülen yaygın bedensel sorunları değerlendirmek araştırmak ve potansiyel olarak tedavi başlatmak için pratik ve kanıta dayalı bir kaynak sağlamaktır. Ayrıca ruhsal bozukluğu olan hastalarda fiziksel komorbiditenin uygun şekilde araştırılması klinik bakım standardını ve tedavi yönetimini düzenleyerek iyileşmeyi hızlandırır. Böylelikle psikiyatri hastalarının hem beden hem de zihnin bütüncül bakımlarının bir parçası olarak değerlendirildiğinin farkına vardıkça hasta-hekim ilişkisinin çok daha iyi olacağını umut ediyoruz.

            Bu kitap baştan sona okunabildiği gibi belirli bir bozukluğu tedavi ederken yararlanma noktasında kaynak olarak da gösterilebilir. Kitabımızda genel tıbbi durumlara bağlı ruhsal belirtiler hem ruh sağlığı hem de ilgili tıbbi durumların profesyonelleri tarafından ayrı ayrı anlatılarak pekiştirilmiştir.

            Bu kitaba katkıda bulunan cerrahi tıp dahili tıp ve psikiyatri hekimlerinden oluşan emeklerini ve vakitlerini ayıran değerli yazar meslektaşlarıma çok teşekkür ederim. Kitabın basılmasında destek olan Sayın Erol Biroğlu ve Hakkı Çakır'a ve Nobel Tıp Kitabevleri’ne çok teşekkürler.

            Editörler

            Prof. Dr. Pınar GÜZEL ÖZDEMİR

            Prof. Dr. Aysel SÜNNETÇİOĞLU

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR