Prof. Dr. Halit Oğuz, Dr. Öğr. Üyesi Veysel Aykut Göz Hastalıkları
Prof. Dr. Halit Oğuz, Dr. Öğr. Üyesi Veysel Aykut Göz Hastalıkları

Güncel Bilgiler Işığında Göz Hastalıkları Ders Kitabı (9786053357469)

Fiyat : ₺566,00
İndirimli : ₺453,00
₺90,60 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Ağustos 2023
Sayfa Sayısı: 408 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Sağlık insanın en büyük hazinesidir. Bu hazinenin anahtarı bu işte liyakat kazanmış yeni ve doğru bilgilerle donatılmış bireylere teslim edilmelidir. Tıp eğitimi binlerce yıllık köklü mirası ile birlikte özellikle günümüzde dijital çağın etkisi ile geleneksel kalıplarından birazda olsa çıkmış uzaktan eğitim yapay zekâ ve diğer modern araçlarla farklı bir hal almıştır.

            Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği çağımızda her gün yeni görüntüleme yöntemleri kullanıma girmekte laboratuvar tetkikleri tanımlanmaktadır. Geçmişte tedavi edilemeyen birçok hastalık yeni yöntemlerle daha iyi araştırılmakta ve patogenezi aydınlatılmaktadır. Bu ilerlemeler sayesinde yeni tedaviler geliştirilmektedir. Böylece gelişmiş teknolojiler kullanılarak üretilen bu yeni tedavi edici ajanların kullanımına girmesiyle hastalıklar daha etkili ve kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

            Bahsedilen değişim ile birlikte yetişen hekim adaylarının bu gelişmelerden haberdar olması ve bu yeni bilgiler ile donatılması eğitimleri açısından oldukça önemlidir. Son yıllarda sağlığın tüm alanlarında meydana gelen gelişmelere paralel olarak göz hastalıklarında da tanı araçları oldukça çeşitlenmiş ve yeni tedaviler hızla tedavi protokolleri içinde yer almaya başlamıştır. Örneğin geçmişte görme yetisinin tamamen kaybına yol açan birçok oküler inflamatuar hastalıklar biyolojik ajanlar ve sitokinlerin kullanıma girmesiyle artık etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ayrıca ön segment hastalıklarında farklı lazerlerin kullanılması ile glokom kırma kusurları kalıcı olarak düzeltilmekte ve progresif hastalıkların ilerlemesi durdurulmaktadır. Retina hastalıklarında da kullanılan yeni görüntüleme yöntemleri ve biyolojik ajanlar tedavi endikasyonları son 10 yıl içinde oldukça değişmiştir.

            Yeni geliştirilen tanı araçlarının tedavi ajanlarını doğru ve yerinde kullanımı için belli bir tecrübe ve zaman gerekmektedir. Genç hekim adaylarının bu yenilikler karşısında zihinlerinde meydana gelebilecek kafa karışıklığının önüne geçmek onları tecrübe ile sınanmış yeni bilgilerle donatmak önemlidir.

            Güncel bilgiler ışığında hazırlanan kitabımız şimdiye kadar var olan bilgileri ve onların üzerine yenilerini ekleyerek oftalmoloji stajı süresi içinde genç hekimlerin temel hekimlik uygulamaları için her zaman gerekli olacak bilgiler ayrıntıya girmeden hazırlanmıştır.

            Editörler:

            Prof. Dr. Halit OĞUZ

            Dr. Öğr. Üyesi Veysel AYKUT
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR