Prof. Dr. Nuray Enç İç Hastalıkları
Prof. Dr. Nuray Enç İç Hastalıkları

İç Hastalıkları Hemşireliği 4.Baskı (9786053355786)

Fiyat : ₺456,00
İndirimli : ₺365,00
₺73,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Ekim 2023
Sayfa Sayısı: 616 Sayfa
Baskı Sayısı: 4. Baskı

İç Hastalıkları Hemşireliği erişkin sağlığının geliştirilmesi erişkin sağlığı kapsamında yer alan akut ve kronik sağlık sorunlarının önlenmesi giderilmesi tedavi bakım ve rehabilitasyonu ile ilişkili konuları kapsar. Bu kitapta iç hastalıkları kapsamında yer alan tüm sistemler ile ilgili hastalıklar konusunda bilgi sahibi olabileceksiniz. Konular özellikle ülkemizde mortalite ve morbiditesi yüksek olan hastalıklardan oluştu ve konusunda uzman akademisyen hemşireler tarafından yazıldı.

     Bir ders kitabı özelliği taşımasının yanı sıra klinik alanda çalışan hemşirelere de rehber olacağını düşünüyoruz. İlk baskısı Temmuz 2014 yılında çıkan “İç Hastalıkları Hemşireliği” kitabı İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nin 50.yıl anısına ithaf edildi. Kitabın ikinci baskısı Nisan 2017 yılında yayımlandı. Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi 5 Mayıs 2018 tarihli 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7141 sayılı kanun ile İstanbul Üniversitesi’nden ayrılarak kurulan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa bünyesinde yer aldı. Haziran 2020 yılında ikinci baskısı tükenen “İç Hastalıkları Hemşireliği” kitabının Eylül 2020 yılında gerçekleştirilen üçüncü baskısının kurum ismi olmadan yayımlanmasının daha doğru olacağı düşünüldü. Bu kitap dördüncü baskısı 2023 yılında gerçekleştirilen “İç Hastalıkları Hemşireliği Uygulama Öğrenci Eğitim Modülü” ve dördüncü baskısı 2022 yılında gerçekleştirilen “Sağlık Tanılaması ve Fiziksel Muayene” kitabı ile bütünlük oluşturmaktadır. Her bir kitabın içeriği 1987 yılında Marjory

     Gordon tarafından geliştirilen bireyleri kapsamlı bir şekilde biyo-psiko-sosyal boyutta ele alan hemşirelik bakım modeli “Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri” doğrultusunda oluşturuldu. İç Hastalıkları Hemşireliği Kitabı İç hastalıkları kapsamında yer alan tüm sistemler ile ilgili (Tıbbi-Hemşirelik Bakımı) teorik bilgiyi İç Hastalıkları Hemşireliği Uygulama Öğrenci Eğitim Modülü öğrencinin klinik uygulama sırasında sistemli bir şekilde veri toplaması hemşirelik tanılarını koyması hemşirelik sürecinin uygulama değerlendirme aşamalarının gerçekleştirilmesini sağlayan bir içeriğe sahiptir.

     Sağlık Tanılaması ve Fiziksel Muayene Kitabı hemşirelik öğrencilerinin sağlık hikayesi verilerini toplayıp fiziksel muayene yaparak toplanan bu verileri analiz ederek değerlendirme yapmak bilişsel ve psikomotor becerilerini geliştirmek amacı ile yayımlandı. Söz konusu bu beceriler laboratuvar ortamında “Öğrenme” ve “Değerlendirme” aşamalarında her bir beceri için kontrol listeleri kullanılarak kazandırılmaktadır.

     Faydalı olması dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım.

            Prof. Dr. Nuray Enç
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR