Prof. Dr. Sevda Korkmaz Ruh Sağlığı ve Hastalıkları
Prof. Dr. Sevda Korkmaz Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Psikiyatrik Acillere Yaklaşım (9786050671551)

Fiyat : ₺600,00
İndirimli : ₺480,00
₺96,00 'den başlayan taksitlerle

Yayın Tarihi:  Temmuz 2023
Sayfa Sayısı: 462 Sayfa
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Ülkemizde tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi psikiyatrik nedenlerle acillere yapılan başvuruların sayısı  giderek artmaktadır. Acillerde yapılan psikiyatrik değerlendirme ile psikiyatrik hastalıklarda uygulanan acil müdahaleler sadece psikiyatri alanında çalışan hekimlerin değil acil sağlık hizmeti sunan tüm hekimlerin hakim olması gereken elzem konulardır. Bu nedenle kitabımızın başta psikiyatri asistanları ve sahada çalışan psikiyatri uzmanları olmak üzere acil tıp ve diğer branşlarda acil sağlık hizmeti veren tüm doktorların ve akademisyenlerin yararlanabileceği kaynak bir kitap olabileceğini umut ediyoruz.

            Psikiyatrik Aciller Kitabı 37 ana başlık şeklinde ülkemizin her bölgesinden yazarlarla çok renklilik oluşturulması hedefl enerek kaleme alınmıştır. Kitabımız çocuk ve ergenlerde yetişkinlerde geriatrik yaş grubu ile gebelik ve loğusalık gibi özel durumlarda kullanılabilecek hem teorik hem de kliniğe yönelik pratik bilgiler sunması açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Kitabımızda tüm acil psikiyatrik hastalıkların değerlendirilme ve yönetilme süreçlerinde ortaya çıkabilecek zorluklarda yapılabilecek müdahalelere dair pratik bilgiler sunulmuştur. Acil psikiyatride sık karşılaşılan hastalık ve durumların etiyolojisine ilişkin genetik değerlendirme ve ilaç intoksikasyonları ile ilgili olabilecek farmakogenetik değerlendirmeler meslektaşlarımıza yol göstermesi açısından ayrı bir bölüm olarak sunulmuştur. Ayrıca intihar yas kriz durumları cinsel taciz konsültasyon-liyezon psikiyatrisi adli olgular psikiyatristin yasal sorumlulukları ve acil servis uygulamalarında kullanılan psikotrop ilaçlar ile genel tıpta kullanılan ilaçların acil yan etkileri gibi önemli bazı psikiyatrik durumlarla ilgili başlıklara yer verilmiştir. Psikotrop ilaçların acil müdahale gerektiren kardiyometabolik yan etkileri kardiyoloji uzmanları tarafından psikotrop ilaçlarla olan intoksikasyonlara müdahale yöntemleri ise acil tıp uzmanları tarafından ayrıca kaleme alınmıştır. Yine bu kitapta hem psikiyatri hemde nörolojinin ortak alanları olan demans antipsikotiklerle ortaya çıkan malign nöroleptik sendrom ve diğer ekstrapiramidal sistem yan etkileri gibi konularda nörolojik bakış açısı kazandırmak adına nöroloji uzmanlarının hazırladığı bölümlere de yer verilmiştir. Nörolojik muayene bölümünde karekod uygulaması gerçekleştirilerek fizik muayeneye ilişkin tüm detaylar videolarla desteklenmiştir.

            Bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde bize zaman ayıran ve değerli bilgilerini bizlerle paylaşan alanında uzman ve deneyimli değerli hocalarıma tüm samimiyetimle teşekkür eder minnettar olduğumu bildirmek isterim. Ayrıca hayatımın her anında olduğu gibi kitap editörlüğü gibi meşekketli bir yolda da desteğini benden esirgemeyen sevgili eşim Prof. Dr. Hasan Korkmaz’a çok teşekkür ederim. Nobel Tıp Kitabevleri çalışanları bu süreçte çok anlayışlı ve kolaylaştırıcı oldular. Kendilerine de teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim.

            Prof. Dr. Sevda Korkmaz

            Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR